МИНИСТЕРСТВО НА ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА

РЕГИОНАЛНО УПРАВЛЕНИЕ НА ОБРАЗОВАНИЕТО - КЮСТЕНДИЛ

Актуално

OkolnaSreda2k23
                                                           
                                     Световен ден на околната среда – 5 юни
 
Световният ден на околната среда, отбелязван на 5 юни е сред най-значимите международни дни за действия, насочени към опазване на околната среда. Денят на околната среда се координира от Програмата на ООН за околната среда (UNEP) и се провежда ежегодно от 1974 г. насам, като се е превърнал в най-голямата глобална платформа за популяризиране на действия свързани с опазването на околната среда и с милиони хора от цял свят, ангажирани да защитят планетата. 
 
Темата на Световния ден на околната среда тази година ще се съсредоточи върху решенията за замърсяването с пластмаса в рамките на кампанията #BeatPlasticPollution.
 
Световният ден на околната среда е напомняне, че действията на хората по отношение на замърсяването с пластмаса имат значение. Стъпките, които правителствата и бизнеса предприемат за справяне със замърсяването с пластмаса, са следствие от това действие. Време е да ускорим и прехода към кръгова икономика. Време е да победим замърсяването с пластмаса. 
 
Светът е залят от пластмаса. Всяка година се произвеждат повече от 400 милиона тона пластмаса, като половината от тях са проектирани да се използват само веднъж. От тях по-малко от 10 процента се рециклират. Приблизително 19-23 милиона тона от пластмасовите изделия попадат в езера, реки и морета. Днес пластмасата задръства нашите сметища, изтича в океана и се изгаря в токсичен дим, което я прави една от най-сериозните заплахи за планетата.
 
По-малко известно е, че микропластмасата намира своя път в храната, която ядем, във водата, която пием, и дори във въздуха, който дишаме. Много пластмасови продукти съдържат опасни добавки, които могат да представляват заплаха за нашето здраве.
 
Добрата новина е, че имаме наука и решения за справяне с проблема – и много неща вече се случват. Това, което е най-необходимо сега, е  правителствата, компаниите и другите заинтересовани страни да обединят усилия за разрешаване на тази криза. Това подчертава значението на този Световен ден на околната среда, който мобилизира действия от всяко кътче на света.
 
Световният ден на околната среда през 2023 г. ще покаже как страните, бизнеса и хората се учат да използват материала по-устойчиво, предлагайки надежда, че един ден замърсяването с пластмаса ще остане в историята.
 
Държава домакин на Световния ден на околната среда през 2023 г. е Кот д'Ивоар в партньорство с Нидерландия. 
 
Кот д'Ивоар демонстрира лидерство в кампанията срещу пластмасовото замърсяване. От 2014 г. забранява използването на найлонови торбички, подкрепяйки преминаването към опаковки за многократна употреба. Най-големият град в страната, Абиджан, също се превърна в център за стартиращи фирми, ориентирани към околната среда.
 
„Бичът на пластмасовото замърсяване е видима заплаха, която засяга всяка общност“, казва Жан-Люк Аси, министър на околната среда и устойчивото развитие на Кот д’Ивоар. „Горди сме да подкрепяме разнообразни методи за „лечение“ на пластмасовата пандемия.“
 
Тази година Световният ден на околната среда ще бъде подкрепен от правителството на Нидерландия, която е една от страните, предприели амбициозни действия свързани с жизнения цикъл на пластмасата. „Замърсяването с пластмаса и вредното въздействие, което оказва върху здравето, икономиката и околната среда не могат да бъдат пренебрегнати. Необходими са спешни действия. В същото време се нуждаем от истински, ефективни и стабилни решения“, каза Вивиан Хейнен, министър на околната среда на Нидерландия. „Като част от няколко политики, насочени към пластмасите, Нидерландия и европейската общност като цяло са напълно ангажирани да намалят производството и потреблението на пластмаса за еднократна употреба, която може и трябва да бъде заменена с трайни и устойчиви алтернативи.“
 
Кампанията за Световния ден на околната среда за 2023 г. #BeatPlasticPollution призовава за глобални решения за борба със замърсяването с пластмаса.
 
За повече информация може да последвате линка: https://www.worldenvironmentday.global/ 

 

Предстоящо

Прием на ученици с хронични заболявания, с физически и сензорни увреждания, със специални образователни потребности по чл. 120, ал. 7 от Закона за предучилищното и училищното образование, от домове за отглеждане и възпитание на деца, лишени от родителска грижа, от центрове за настаняване от семеен тип и ученици, настанени в приемни семейства за учебната 2023/2024 година

I. Изисквания към учениците при кандидатстване:
Учениците трябва да отговарят на условията, определени в чл. 55 от Наредба № 10 от 01.09.2016 г. за организация на дейностите в училищното образование, с изключение на учениците със специални образователни потребности, по чл. 120, ал. 7 от ЗПУО. /чл. 55 от Наредба № 10 от 01.09.2016 г. за организация на дейностите в училищното образование гласи: За определените с държавния план-прием места в VІІІ клас могат да кандидатстват ученици, които успешно са завършили основно образование в годината на кандидатстването, както и лица, които не са по-възрастни от 17 години, навършвани в годината на кандидатстване/.
II. Необходими документи при кандидатстване:
Учениците с хронични заболявания, с физически и сензорни увреждания, учениците със специални образователни потребности по чл. 120, ал. 7 от Закона за предучилищното и училищното образование, учениците от домове за отглеждане и възпитание на деца, лишени от родителска грижа, учениците от центровете за настаняване от семеен тип и учениците, настанени в приемни семейства, се явяват с документ за самоличност при подаването в РУО – Кюстендил на документите по чл. 96, ал. 2 от Наредба № 10 от 01.09.2016 г. за организация на дейностите в училищното образование.
Учениците подават в РУО – Кюстендил от 03 до 21 май 2023 година следните документи:
1. заявление с подредени желания по образец;
2. протокол от специализирана по профила на заболяването лекарска консултативна комисия с приложени лична амбулаторна карта, медицински изследвания, епикризи и консултации, документиращи заболяването, или решение на районна експертна лекарска консултативна комисия - за учениците по чл. 95, ал. 1 от Наредба № 10 от 01.09.2016 г. за организация на дейностите в училищното образование;
3. служебна бележка, удостоверяваща настаняването в центровете за настаняване от семеен тип - за учениците по чл. 95, ал. 2 от Наредба № 10 от 01.09.2016 г. за организация на дейностите в училищното образование;
4. нотариално заверено копие от договор за настаняване на ученика в приемно семейство съгласно чл. 27, ал. 5 от Закона за закрила на детето.
5. медицинско свидетелство, издадено от лекуващия лекар на ученика, удостоверяващо, че специалностите от професии, за които кандидатства, не са противопоказани на здравословното му състояние – за учениците от домове за отглеждане и възпитание на деца, лишени от родителска грижа, от центровете за настаняване от семеен тип и учениците, настанени в приемни семейства.
III. Срок за приемане на документи:
от 03.05.2023 г. до 21.05.2023 г. включително (без почивни и празнични дни)
IV. Месторабота на комисията за приемане на документи:
Работно време : от 09.00 до 17.30 часа (без почивни и празнични дни)
Месторабота: РУО – Кюстендил, ул. „Демокрация“ № 55, етаж VI, стая № 6
V. Насочване на учениците с хронични заболявания, с физически и сензорни увреждания
Комисията насочва учениците с хронични заболявания, с физически и сензорни увреждания по списъци, утвърдени от министъра на здравеопазването и съгласувани с министъра на образованието и науката, публикувани на електронната страница на Регионално управление на образованието – Кюстендил. /изтегли/

Списък на хроничните заболявания, физическите и сензорните увреждания и професиите и специалностите за приемане на ученици в VІІІ клас в училищата от област Кюстендил съгласно държавния план-прием за учебната 2023-2024 година за област Кюстендил

Комисията осъществява дейността си в съответствие Наредба № 10 от 01.09.2016 г. за организация на дейностите в училищното образование на МОН.

Телефон за информация: 0879992905

Интердисциплинарен открит урок на тема „Българското възраждане - мостът, който свързва България с Европа”

Интердисциплинарен открит урок на тема „Българското възраждане - мостът, който свързва България с Европа” бе проведен в Професионална гимназия „Акад. Сергей П. Корольов” - гр. Дупница.

DobriPraktiki1

На събитието присъстваха Аделина Крушовска - старши експерт по БЕЛ в РУО - Кюстендил, инж. Елена Костадинова - директор на ПГ „Акад. Сергей П. Корольов” - гр. Дупница, учители по български език и литература и история и цивилизация от областта, ученици и класни ръководители в Гимназията.

Урокът с десетокласниците, подготвен от учителите Веска Бориславова и Биляна Маринова, протече под формата на състезание между три отбора: „Отбор Паисий”, „Отбор Раковски” и „Отбор Ботев”. Учениците демонстрираха знания за епохите на Ренесанса, на Просвещението и Възраждането. Всяка тематична информация бе последвана от задание, което учениците трябваше да изпълнят. В хода на урока бяха заложени шест различни типа задачи под формата на игра. В играта на следотърсачи отборите търсят, откриват и коментират доказателства за избраната от тях епоха. В следващо съревнование учениците разпознават заглавия, жанрове, автори и послания от Българското възраждане, както и творби, рецитирани и драматизирани от ученици. Предизвикателствата за възпитаниците на Гимназията включваха още изразителен прочит на неизучавана възрожденска творба, сглобяване на пъзел с образи на известни възрожденски личности и краткото им представяне, решаване на кръстословица с най-важните понятия от Българското възраждане, игра за анализ и синтез на различното и общото между особеностите на Българското и Европейското възраждане чрез рефлексия.

На финала директорът на училището инж. Елена Костадинова награди участниците с грамоти, като им пожела и занапред да бъдат все така активни и ентусиазирани в усвояването на знания и умения за овладяването на науките и професиите.

Прочети още...

Повеждане на Регионална кръгла маса с популяризиране на добри практики от инициативата „Седмица на моето училище“

collage

На 10 март 2023 г. се проведе Регионална кръгла маса с популяризиране на добри практики от инициативата „Седмица на моето училище“. Организатор на инициативата е РУО – Кюстендил, а домакин на събитието беше ОУ „Неофит Рилски“, гр. Дупница.

Главната цел на обявената инициатива, е засиленото присъствие в училищния живот на родителите и възлагането им на повече отговорности. В инициативата участваха ученици от І до ХІІ клас, директори, учители, психолози и родители.

Методическите обединения на класните ръководители, учителите и психолозите избраха свободно формата на представяне, на състоялите се инициативи, със засиленото присъствие в училищния живот на родителите през учебната 2022/2023 година. Активното присъствие на родителите в различните инициативи е гаранция за успех на всички заинтересовани страни в процеса на образователната интеграция.

На Регионална кръгла маса с популяризиране на добрите практики присъстваха най-активните родители, подкрепящи учителите и учениците в училищния живот. Проведена е дискусия с учителите и родителите, в която водеща идея беше, че учениците-учителите-родителите са в неразривна връзка, за успеха на качественото образование в българското училище.

Училищата, участващи в Регионалната кръгла маса бяха:
1. ОУ „Неофит Рилски“, гр. Дупница
2. ОУ „Христаки Павлович“, гр. Дупница
3. ПГ по транспорт, гр. Дупница
4. ОУ „Н. Й. Вапцаров“, гр. Бобов дол
5. НУ „Св. Климент Охридски“, гр. Кюстендил
6. СЕУ „Св. Паисий Хилендарски“, гр. Дупница
7. ПГ „С. П. Корольов“, гр. Дупница
8. ОУ „Св. Климент Охридски“, гр. Дупница
9. ПГОСУ, гр. Дупница

Обмяна на опит

61На 27.02.2020 г. в ОУ „Христаки Павлович“ беше проведен открит интерактивен мултимедиен обобщителен урок на тема „Разказът „Една българка“ – традиция и иновация при подготовката за НВО по БЕЛ“. Учителят по български език и литература Мая Пейчева проведе урока с помощта на интерактивен дисплей и електронното приложение „Kahoot”. Учениците отговаряха на въпросите, използвайки телефоните си.
Привличайки вниманието им с нестандартни и интерактивни методи и информационно-комуникативни технологии, госпожа Пейчева предизвика интерес и ангажираност към учебния процес от страна на учениците. Тя сподели, че това повишава мотивацията за учене и се отразява положително върху резултатите им.

Обмяна на опит

Christaki Urok 1На 19.12.2019 г. в ОУ “Христаки Павлович“, гр. Дупница в V клас се проведе открит урок за обмяна на добри практики на тема: "Коледа по света". Урокът бе изнесен от Иванка Ръждева, учител по английски език в ОУ “Христаки Павлович“, гр. Дупница, като част от изявите й след участие в структуриран курс за учители по английски език по програма Еразъм, проведен в град Дънфърмлин, Шотландия от 14 до 27.07.2019 г. 
Чрез изпълнение на коледна песен, няколко презентации и разнообразни упражнения по темата учениците демонстрираха знанията си по английски език.
На урока присъстваха Любка Ковачева - ст. експерт по чужд език и по майчин език в РУО – Кюстендил, Антоанета Николова - директор на ОУ “Христаки Павлович“, гр. Дупница, Гергана Рашева - заместник-директор на училището, учители по английски език от училища в гр. Дупница, както и учители и родители на учениците от ОУ “Христаки Павлович“, гр. Дупница.

Обмяна на опит

В първите есенни дни на учебната 2018 – 2019 година над 30 преподаватели и служители от три детски градини от град Враца гостуваха на ДГ „Първи юни”, Кюстендил. Интересната среща с цел обмяна на опит даде възможност да се споделят иновации, добри практики в педагогическата работа и партньорство и взаимодействието между детската градина и семейството. Колеги от ДГ „Зора”, ДГ „Звездица” и ДГ „Единство, творчество, красота” с интерес разгледаха реновираната сграда на база „Зорница”. На тяхното внимание беше представена презентация за работата на педагогическите екипи в ДГ «Първи юни» през изтеклата учебна година. Основни теми, по които се дискутира беше квалификацията на учителите, ролята на наставника за адаптацията на младите учители, провеждане на диагностични процедури и проследяването на постиженията на детето чрез тест за училищна готовност.

Прочети още...

ЦЕЛОДНЕВНА ДЕТСКА ГРАДИНА „РАЙНА КНЯГИНЯ” - Невестино

Целодневна детска градина „Райна Княгиня“ в с. Невестино отваря врати през 1976 г. Построена е с дарителски труд от жителите на с. Невестино. Почти 40 г. детското заведение възпитава и обучава деца от 21 населени места на територията на общината, като към момента е единствената действаща детска градина в този район. Първоначално, в детската градина са работили яслена група и четири групи с деца на възраст от 3 до 7 г. Към момента в детската градина се обучават 37 деца, обединени в две смесени групи – I и II група и ДГ група /5 и 6 г/. Децата в групите са от смесен етнос, което предполага и по-разчупен модел на работа. През 2006 г. по проект „Красива България“ в детската градина са напълно обновени четирите детски площадки, а през 2015 г. отново по този проект бе направена подмяна на парната инсталация и освежаване на спалните помещения и занималните. Детската градина е с добра материална база, която непрекъснато се обогатява.

Прочети още...