МИНИСТЕРСТВО НА ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА

РЕГИОНАЛНО УПРАВЛЕНИЕ НА ОБРАЗОВАНИЕТО - КЮСТЕНДИЛ

Актуално

OkolnaSreda2k23
                                                           
                                     Световен ден на околната среда – 5 юни
 
Световният ден на околната среда, отбелязван на 5 юни е сред най-значимите международни дни за действия, насочени към опазване на околната среда. Денят на околната среда се координира от Програмата на ООН за околната среда (UNEP) и се провежда ежегодно от 1974 г. насам, като се е превърнал в най-голямата глобална платформа за популяризиране на действия свързани с опазването на околната среда и с милиони хора от цял свят, ангажирани да защитят планетата. 
 
Темата на Световния ден на околната среда тази година ще се съсредоточи върху решенията за замърсяването с пластмаса в рамките на кампанията #BeatPlasticPollution.
 
Световният ден на околната среда е напомняне, че действията на хората по отношение на замърсяването с пластмаса имат значение. Стъпките, които правителствата и бизнеса предприемат за справяне със замърсяването с пластмаса, са следствие от това действие. Време е да ускорим и прехода към кръгова икономика. Време е да победим замърсяването с пластмаса. 
 
Светът е залят от пластмаса. Всяка година се произвеждат повече от 400 милиона тона пластмаса, като половината от тях са проектирани да се използват само веднъж. От тях по-малко от 10 процента се рециклират. Приблизително 19-23 милиона тона от пластмасовите изделия попадат в езера, реки и морета. Днес пластмасата задръства нашите сметища, изтича в океана и се изгаря в токсичен дим, което я прави една от най-сериозните заплахи за планетата.
 
По-малко известно е, че микропластмасата намира своя път в храната, която ядем, във водата, която пием, и дори във въздуха, който дишаме. Много пластмасови продукти съдържат опасни добавки, които могат да представляват заплаха за нашето здраве.
 
Добрата новина е, че имаме наука и решения за справяне с проблема – и много неща вече се случват. Това, което е най-необходимо сега, е  правителствата, компаниите и другите заинтересовани страни да обединят усилия за разрешаване на тази криза. Това подчертава значението на този Световен ден на околната среда, който мобилизира действия от всяко кътче на света.
 
Световният ден на околната среда през 2023 г. ще покаже как страните, бизнеса и хората се учат да използват материала по-устойчиво, предлагайки надежда, че един ден замърсяването с пластмаса ще остане в историята.
 
Държава домакин на Световния ден на околната среда през 2023 г. е Кот д'Ивоар в партньорство с Нидерландия. 
 
Кот д'Ивоар демонстрира лидерство в кампанията срещу пластмасовото замърсяване. От 2014 г. забранява използването на найлонови торбички, подкрепяйки преминаването към опаковки за многократна употреба. Най-големият град в страната, Абиджан, също се превърна в център за стартиращи фирми, ориентирани към околната среда.
 
„Бичът на пластмасовото замърсяване е видима заплаха, която засяга всяка общност“, казва Жан-Люк Аси, министър на околната среда и устойчивото развитие на Кот д’Ивоар. „Горди сме да подкрепяме разнообразни методи за „лечение“ на пластмасовата пандемия.“
 
Тази година Световният ден на околната среда ще бъде подкрепен от правителството на Нидерландия, която е една от страните, предприели амбициозни действия свързани с жизнения цикъл на пластмасата. „Замърсяването с пластмаса и вредното въздействие, което оказва върху здравето, икономиката и околната среда не могат да бъдат пренебрегнати. Необходими са спешни действия. В същото време се нуждаем от истински, ефективни и стабилни решения“, каза Вивиан Хейнен, министър на околната среда на Нидерландия. „Като част от няколко политики, насочени към пластмасите, Нидерландия и европейската общност като цяло са напълно ангажирани да намалят производството и потреблението на пластмаса за еднократна употреба, която може и трябва да бъде заменена с трайни и устойчиви алтернативи.“
 
Кампанията за Световния ден на околната среда за 2023 г. #BeatPlasticPollution призовава за глобални решения за борба със замърсяването с пластмаса.
 
За повече информация може да последвате линка: https://www.worldenvironmentday.global/ 

 

Предстоящо

Прием на ученици с хронични заболявания, с физически и сензорни увреждания, със специални образователни потребности по чл. 120, ал. 7 от Закона за предучилищното и училищното образование, от домове за отглеждане и възпитание на деца, лишени от родителска грижа, от центрове за настаняване от семеен тип и ученици, настанени в приемни семейства за учебната 2023/2024 година

I. Изисквания към учениците при кандидатстване:
Учениците трябва да отговарят на условията, определени в чл. 55 от Наредба № 10 от 01.09.2016 г. за организация на дейностите в училищното образование, с изключение на учениците със специални образователни потребности, по чл. 120, ал. 7 от ЗПУО. /чл. 55 от Наредба № 10 от 01.09.2016 г. за организация на дейностите в училищното образование гласи: За определените с държавния план-прием места в VІІІ клас могат да кандидатстват ученици, които успешно са завършили основно образование в годината на кандидатстването, както и лица, които не са по-възрастни от 17 години, навършвани в годината на кандидатстване/.
II. Необходими документи при кандидатстване:
Учениците с хронични заболявания, с физически и сензорни увреждания, учениците със специални образователни потребности по чл. 120, ал. 7 от Закона за предучилищното и училищното образование, учениците от домове за отглеждане и възпитание на деца, лишени от родителска грижа, учениците от центровете за настаняване от семеен тип и учениците, настанени в приемни семейства, се явяват с документ за самоличност при подаването в РУО – Кюстендил на документите по чл. 96, ал. 2 от Наредба № 10 от 01.09.2016 г. за организация на дейностите в училищното образование.
Учениците подават в РУО – Кюстендил от 03 до 21 май 2023 година следните документи:
1. заявление с подредени желания по образец;
2. протокол от специализирана по профила на заболяването лекарска консултативна комисия с приложени лична амбулаторна карта, медицински изследвания, епикризи и консултации, документиращи заболяването, или решение на районна експертна лекарска консултативна комисия - за учениците по чл. 95, ал. 1 от Наредба № 10 от 01.09.2016 г. за организация на дейностите в училищното образование;
3. служебна бележка, удостоверяваща настаняването в центровете за настаняване от семеен тип - за учениците по чл. 95, ал. 2 от Наредба № 10 от 01.09.2016 г. за организация на дейностите в училищното образование;
4. нотариално заверено копие от договор за настаняване на ученика в приемно семейство съгласно чл. 27, ал. 5 от Закона за закрила на детето.
5. медицинско свидетелство, издадено от лекуващия лекар на ученика, удостоверяващо, че специалностите от професии, за които кандидатства, не са противопоказани на здравословното му състояние – за учениците от домове за отглеждане и възпитание на деца, лишени от родителска грижа, от центровете за настаняване от семеен тип и учениците, настанени в приемни семейства.
III. Срок за приемане на документи:
от 03.05.2023 г. до 21.05.2023 г. включително (без почивни и празнични дни)
IV. Месторабота на комисията за приемане на документи:
Работно време : от 09.00 до 17.30 часа (без почивни и празнични дни)
Месторабота: РУО – Кюстендил, ул. „Демокрация“ № 55, етаж VI, стая № 6
V. Насочване на учениците с хронични заболявания, с физически и сензорни увреждания
Комисията насочва учениците с хронични заболявания, с физически и сензорни увреждания по списъци, утвърдени от министъра на здравеопазването и съгласувани с министъра на образованието и науката, публикувани на електронната страница на Регионално управление на образованието – Кюстендил. /изтегли/

Списък на хроничните заболявания, физическите и сензорните увреждания и професиите и специалностите за приемане на ученици в VІІІ клас в училищата от област Кюстендил съгласно държавния план-прием за учебната 2023-2024 година за област Кюстендил

Комисията осъществява дейността си в съответствие Наредба № 10 от 01.09.2016 г. за организация на дейностите в училищното образование на МОН.

Телефон за информация: 0879992905

УЧЕНИЦИ ОТ СЕУ „СВ. ПАИСИЙ ХИЛЕНДАРСКИ“ С НАГРАДИ ОТ НАЦИОНАЛНИЯ КОНКУРС „МЕСТА И ПАМЕТ“

mestaIpamet 5
 
На 8 юни 2022 г. в Държавна агенция „Архиви“ се състоя церемонията по награждаването на спечелилите призови места ученически проекти в Националния ученически конкурс на тема „Места и памет – Икономическият живот на евреите в България преди и след Закона за защита на нацията, 1941 г.“. Разработката „Хроники на спасението“ на Никол Ангелова и Мария Велинова от IX б клас бе класирана на трето място. Гости на събитието бяха доц. Албена Танева от СУ „Св. Климент Охридски“, Михаил Груев, председател на Държавна агенция „Архиви“, Любомир Николов от Дирекция „Права на човека“ към МВнР. Наградите бяха връчени от Мария Гайдарова, заместник-министър на образованието. Наградените ученици бяха поздравени и от Радостина Николова и Коста Костов, експерти в МОН. 
 
За поредна година наши ученици участват в този конкурс. Темата за съдбата на дупнишката еврейска общност винаги присъства в дейността на преподавателите в училището, както и в програмите по извънкласни дейности. Въпросите за толерантността, човеколюбието, антисемитизма и достойното човешко съществуване са тези, които вълнуват и учители, и преподаватели. В разработката на Никол и Мария те намериха отражение чрез проучване и изследване на съдбата на дупничани, оцелели в онези тежки години, както и създаването и принудителното закриване на дружества и банки, засегнати от ЗЗН. Двете момичета споделиха, че в условията на пандемия не бе лесно да работят по темата, но много се радват, че резултатът е много добър и това ще бъде началото на тяхната бъдеща работа по въпросите за толерантността и защитата на човешките права. 
 
Гордост за училището са постигнатите резултати в този конкурс за поредна година.  
Прочети още...

Първо място в Девето регионално състезание по география и икономика „За мирна планета“

ПГИМ „Йордан Захариев“ гр. Кюстендил спечели първо място в Девето регионално състезание по география и икономика „За мирна планета“, посветено на Международния ден на Земята - 22 април. Връчената грамота е за отборно изработване на макет 8-12 клас под ръководството на преподавателя по география и икономика в училището Бисер Маринов.

Състезанието се проведе в Благоевград. Домакин на състезанието е Седмо средно училище „Кузман Шапкарев“ – Благоевград и се провежда с подкрепата на Регионално управление на образованието – Благоевград и Асоциация на професионалните географи и регионалисти.

mirnaplaneta

Първо място на викторина „Под знака на Възкресение Христово“

На 14 май 2022 г., с благословението на Негово Светейшество Софийския митрополит и Български патриарх Неофит в Софийска света митрополия се проведе празнично състезание - викторина "Под знака на Възкресение Христово". Състезанието, което се провежда за втори път, се състоя в зала "Екзарх Стефан I" в сградата на Митрополията. В него се включиха деца от първи до четвърти клас, изучаващи "Религия-Православие" на територията на Софийска епархия.

Негово Преосвещенство Белоградчишкият епископ Поликарп, викарий на Софийския митрополит, приветства малките християнчета и им пожела успех в надпреварата, като пожела състезателните моменти да бъдат за радост и забавление. Тази година отборите имаха свои имена, които бяха определени от техните ръководители на случаен принцип. Викторината се състоеше от четири кръга – по един за всеки от класовете, а оценители на състезанието бяха епископ Поликарп, г-жа Милена Йоцова и г-жа Велина Андонова.

Във викторината се включиха възпитаници на ОУ „Евлоги Георгиев”, гр. Дупница, с преподавател Живка Мантаркова – отбор "Книжовник“. Водещи на състезанието бяха шестокласничките-близначки Вера и Нина Илчеви от Дупница.

В продължение на два часа учениците редяха пъзел-икона, подреждаха правилно думите на тропара за Възкресение Христово, отговаряха на въпроси, свързани с Тайната вечеря, с Гетсиманската градина и с празника Възкресение Христово. В края на състезанието Белоградчишкият епископ Поликарп обяви резултатите от надпреварата. Най-бързи, сръчни и изчерпателни се оказаха децата от отбор „Книжовник“ от гр. Дупница.

В края на викторината владиката благодари на децата, поздрави всички организатори, ръководители, родители и участници в празничното състезание и им пожела душевно и телесно здраве и преуспяване в учението и духовните трудове. От името на Негово Светейшество Софийския митрополит и Български патриарх Неофит, владиката благослови присъстващите и награди всички участници с грамота и подаръци.

may

НАГРАДА ОТ ФЕСТИВАЛА НА ДЕТСКАТА ПЕСЕН „ЛЕЙ СЕ, ПЕСЕН!“

На 16.10.2021 г. се проведе фестивалът на детската песен „Лей се, песен!“, в Руския културно-информационен център в София. Организатори на фестивала са Сдружение „Болканская ассоциация российских соотечественников“ и Представителството на Россотрудничество в България.

Учениците от СЕУ „Св. Паисий Хилендарски“, град Дупница завоюваха второ място. Александра Стоянчева (VIII клас), Бориса Ангелова (VII клас) и Катерина Николова (IX клас), с ръководител Екатерина Грибанова, участваха в трета възрастова група, категория „Ансамбъл“ и впечатлиха журито с песента „Танцуй со мной“. Триото получи диплом за участие и статуетка, а на г-жа Грибанова бе връчено благодарствено писмо за подготовката на учениците в Националния фестивал „Лей се, песен“.

leisapesnia

Oпределени категории ежегодни награди

ЗАПОВЕД №РД06-123/01.04.2021 г. гр. Кюстендил от Мая Стойчева-Николова - Началник на РУО Кюстендил, на основание чл. 252, ал. 1 и чл. 254, ал. 2 от Закон за предучилищното и училищното образование, чл. 3, ал. 2, т. 1, т. 2, ал. 3 и чл. 8. ал. 2, т. 1 и т. 2 от Правилник за устройството и функциите на регионалните управления на образованието, определя следните категории ежегодни награди:

1.Ежегодна награда за високи постижения в предучилищното и училищното образование за поощряване на педагогически специалисти в образователните институции на територията на област Кюстендил със следните подкатегории:
1.1.Педагогически специалисти в начален етап
1.2.Педагогически специалисти по общообразователна и профилирана подготовка в прогимназиален и гимназиален етап
1.3.Педагогически специалисти по професионална подготовка
1.4.Педагогически специалисти в предучилищно образование
1.5.Педагогически съветници, ресурсни учители, логопеди и психолози
2.Ежегодна награда на директори на образователните институции на територията на област Кюстендил за образцово изпълнение на задълженията им.

Критерии за номинации:

Прочети още...

НАЦИОНАЛЕН ЛИТЕРАТУРНО-ИСТОРИЧЕСКИ КОНКУРС ЗА НАПИСВАНЕ ЕСЕ НА ТЕМА: “160 ГОДИНИ БОЛГРАДСКА ГИМНАЗИЯ – ИЗВОР НА РОДОЛЮБИЕ“

Министерството на образованието и науката, Областна администрация – Сливен и регионалните управления на образованието организират национален ученически конкурс за написване на есе, посветен на 160-годишнината на Болградската гимназия „Георги Сава Раковски“ – гр. Болград, Украйна.

Писмо

Регламент

„Моето училище е най-хубавото“

„Моето училище е най-хубавото“
Първи национален фотоконкурс

Под патронажа на г-жа Меглена Кунева
Вицепремиер
и Министър на образованието и науката

Националното издателство „Аз Буки“ обявява национален фотоконкурс „Моето училище е най-хубавото“. Конкурсът е първият по рода си на тази тема и е за ученици от I до XII клас.
За участие са поканени и учениците от българските неделни училища в цял свят.

Прочети още...

"Училища на бъдещето"

Фондация „Америка за България” обявява конкурс за модернизация на учебната среда в държавни и общински училища на територията на Република България. Фондацията ще предостави общо 2 млн. лева на избраните чрез конкурс български държавни и общински училища за изграждането на различни по тип образователни центрове, които да отговарят на нуждите и визията на всяко училище.
Фондация „Америка за България” ще подкрепи проекти, чиято концепция включва трансформация на училищното пространство, насърчаваща екипната работа, практическите експерименти, интерактивното обучение и използването на съвременни технологични образователни ресурси.

Прочети още...

Годишни награди на фондация "Енчо Керязов"

Годишните награди за деца-таланти на фондация "Енчо Керязов" за талантливи ученици до 18 години се присъждат в три категории: образование, изкуство и спорт. Схемата за номиниране и процедурата за награждаване на номинираните кандидати са разписани и обявени в статута, който е публикуван на електронната страница на Фондацията на адрес: http://enchokeryazov.org/

Национален ученически конкурс "Съединението прави силата"

През 2015 година предстои провеждането на Националния ученически конкурс под надслов "Съединението прави силата". В рамките на този национален конкурс се провежда и конкурс за учители "Мисия учител". Двата формата предоставят възможност на учениците за творчество и разсъждения за националната идентичност и общочовешките ценности, за споделяне на педагогически опит на учителите от българските училища и извънучилищните педагогвчески учреждения, от българските държавни училища в чужбина и от българските неделни училища в чужбина.

Подробности

НАЦИОНАЛЕН КОНКУРС ЗА ЗВАНИЕ „УЧИЛИЩЕ БЕЗ НАСИЛИЕ И СТЕРЕОТИПИ, ОПРЕДЕЛЕНИ ОТ ПОЛА” 2014-2015

Конкурсът е в рамките на проект на фондация Фондация „Джендър образование, изследвания и технологии” (ДОИТ) със същото име и се основава на попълнени „Карти за оценка на училищната среда”, които училищата попълват добросъвестно и по собствено желание.
Крайният срок за изпращане на попълнените карти е 31.01.2015 г. на електронния адрес на фондация ДОИТ Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите..
Участието в конкурса е доброволно.

Прочети още...