Преустановени са дейностите за валидиране на неформално придобити знания, умения и компетентности в професионалните гимназии. В регион Кюстендил са издадени 146 сертификата за професионална квалификация на лицата, участвали в проект на МОН „Нова възможност за моето бъдеще“, по ОП „Развитие на човешките ресурси”, финансиран от Европейския социален фонд.
В рамките на проекта се разработи и тества Система за идентифициране и признаване на знания, умения и компетентности, придобити чрез неформално обучение и самостоятелно учене. Валидирането се утвърди с последните изменения на Закона за професионално образование и обучение (ДВ бр. 61 от 25.07.2014 г.), като основен инструмент за документиране на резултатите от ученето през целия живот.
Лицата, които имат документ от успешно завършен курс за ограмотяване , вече могат да кандидатстват за получаване на професионална квалификация само за професии (или част от професия) с първа степен на професионална квалификация. От 1 януари 2015 г. е в сила Наредбата за условията и реда за валидиране на професионални знания, умения и компетентности.
В дейностите по проекта от регион Кюстендил участваха 10 професионални гимназии и представители на регионалните структури на социалните партньори – Българска търговско-промишлена палата, КТ„Подкрепа“, КНСБ, Дирекция „Бюро по труда“, ГД“Изпълнение на наказания“, Асоциация на индустриалния капитал в България. Проведено е начално консултиране с над 300 граждани, като 170 от тях са продължили със същинско консултиране в професионалните гимназии. На успешно положилите изпити са издадени 42 сертификата за професионална квалификация по професия и 104 сертификата за професионална квалификация по част от професия.
Най-много сертификати са издадени от: ПГ по туризъм „Н.Й.Вапцаров“-Кюстендил (58), ПТГ „Джон Атанасов“-Кюстендил (51), ПГ по икономика и мениджмънт „Й.Захариев“- Кюстендил (28), ПГ по лека промишленост „Вл.Димитров-Майстора“- Кюстендил (4), ПГ по транспорт-Дупница (4) и ПГ по облекло и стопанско управление-Дупница (1).
От предложените за валидиране 27 професии, са признати компетентности по 17 професии. Най-много са лицата, валидирали професионални компетентности по професиите: Електротехник (51), Готвач (36), Офис-мениджър (16), Сервитьор-барман (8), Организатор на туристическа агентска дейност (8), Икономист (5), Oперативен счетоводител (4), Монтьор на транспортна техника (4), Ресторантьор (3), Хлебар-сладкар (2), Икономист-информатик (2), Оператор в производство на облекло (2), Шивач (1), Моделир-технолог на облекло (1), Сътрудник в малък и среден бизнес (1), Финансист (1), Техник-технолог по качество на храни и напитки (1).
Сред придобилите сертификат за професионална квалификация преобладават заетите лица /97 %/, лица със средно образование /90 %/и лица от 25 до 54 години /85 %/.
Валидирането по проекта е преустановено. Гражданите, които желаят да валидират знания, умения и компетентности, придобити по неформален път, могат да получат информация и съдействие в професионалната гимназия, в която се обучават ученици по желаната професия.
Национален консултант за регион Кюстендил - инж. Боряна Хинова