Актуално

Дейности по изготвяне на предложението за държавен план-прием за учебната 2025/2026 година за област Кюстендил

Във връзка с изготвяне на предложението за държавен план-прием за учебната 2025/2026 година за област Кюстендил, на основание чл. 50, ал. 1, т. 3 от Наредба № 10 от 01.09.2016 г. за организация на дейностите в училищното образование, РУО - Кюстендил предоставя информация, за работодателите и представителните организации на работодателите от област Кюстендил, за възможността да направят заявки, за прием на ученици в VIII клас, за обучение по защитени специалности от професии, специалности от професии с доказан текущ или прогнозиран недостиг от специалисти на пазара на труда и други търсени на пазара на труда професии и специалности от професии.

Училища в област Кюстендил, които ще осъществяват държавен план-прием по чл. 142, ал. 3, т. 1 от ЗПУО за учебната 2025/2026 година

Образци на заявления от работодатели за осъществяване на държавен прием по професии и специалности (Приложение 3а и Приложение 3б)

Предстоящо

Подкрепяме електронното обучение

Digit Pack baner

 

Маргарита Сапунджиева, учител по история и цивилизация в СУ „Св. Паисий Хилендарски“, гр. Дупница посети гр. Йерусалим, Израел, където взе участие в семинар, посветен на Холокоста. Курсът бе част от програма „Квалификация“ на МОН. Семинарът се проведе в Мемориалния център в памет на жертвите на Холокоста „Яд Вашем“. Наситената програма включваше лекции, практически занятия, посещение на Израелския исторически музей, обиколка на Мемориалния комплекс, посещение на Светите места, крепостта Масада и Мъртво море.

Групата от 23 учители от цяла България имаше възможността да се докосне до историята на еврейския народ, неговите традиции и религия. Основна тема на лекциите и практическите занятия бе съдбата на евреите по време на Втората световна война, както и методите за преподаване на паметта за Холокоста в средните училища. Изключително въздействащо бе посещението на Музея на Холокоста, където участниците се докоснаха до богатата сбирка от съхранени експонати от концентрационните лагери, показващи живота в тях. Ролята на България за спасяването на българските евреи бе основна тема в изложението на лекторите от българска и израелска страна, както и обект на обсъждане по време на срещите с оцелели от войната, представители на дипломатическия корпус и организация „Шалом“. Г-жа Сапунджиева споделя, че курсът е бил изключително ползотворен и предоставя възможности за работа с учениците през следващата учебна година, за отбелязване на 75 години от спасяването на българските евреи.