Европейският парламент в България проведе в Кюстендил поредното регионално състезание за участие в програма „Евроскола“. В събота, 10 февруари, шест ученически отбора от Югозападна България спечелиха пътуване до Страсбург, Франция, където ще се превърнат в евродепутати за ден.
В оспорвана надпревара, провела се в читалище „Братство 1869“ в Кюстендил, взеха участие 10 училища от областите Благоевград и Кюстендил. Жури в тричленен състав оценяваше представянето на състезателите. Мария Данчова, местен асистент на евродепутата Асим Адемов (ЕНП), Таня Чунтова от Бюрото за връзка на ЕП и Бойко Благоев от Представителството на ЕК не пропуснаха да отбележат отличното ниво на подготовка на учениците. Ето и имената на шестте училища победители, които ще заминат за Страсбург през идните месеци:
• Езикова гимназия „Д-р Петър Берон“, гр. Кюстендил;
• Земеделска професионална гимназия „Климент Тимирязев“, гр. Сандански;
• Природо-математическа гимназия „Яне Сандански“, гр. Гоце Делчев;
• Професионална гимназия по икономика „Иван Илиев“, гр. Благоевград;
• Средно училище „Св. Паисий Хилендарски“, с. Първомай;
• Средно училище „Св. св. Кирил и Методий“, с. Сатовча;
Състезателният ден
Отборите участници по традиция бяха съставени от 5-ма ученици, ръководени от един преподавател. Състезателите имаха приблизително 15 минути, за да демонстрират знанията си по различни актуални теми от дневния ред на Европейския съюз, включително и на чужд език. Членовете на журито бяха силно затруднени при вземането на решенията си поради високото ниво на подготовка на учениците и им пожелаха още по-големи успехи в бъдеще.
Програма „Евроскола“
Програма „Евроскола“ има за цел да насърчава най-младите европейци да опознаят Европейския парламент, да се включат чрез симулирани заседания в работата му и дори да гласуват неговите резолюции. Чрез нея ученици от училища във всички страни членки на ЕС прекарват един ден в Европейския парламент в Страсбург, където участват в симулация на неговата работа, разискват и разиграват гласуване по въпроси от интерес за Европейския съюз в рамките на „Младежкия европейски парламент“.
По време на своя парламентарен ден в Страсбург, около 500 европейски ученици участват в „заседания на комисиите“ и в пленарни заседания, разискват и гласуват резолюции, като дебатите се водят основно на френски и английски език. От мига, в който пристигнат в ЕП в Страсбург, учениците престават да представляват своето училище и стават част от многоезични работни групи, сблъскват се с многообразието на различните национални и лингвистични особености в ЕС. Чрез необикновения урок на този ден се подкрепя европейското гражданско образование и с дължимото уважение към културните и езиковите различия между държавите членки се допринася за развитието на европейско съзнание.