Актуално

Дейности по изготвяне на предложението за държавен план-прием за учебната 2025/2026 година за област Кюстендил

Във връзка с изготвяне на предложението за държавен план-прием за учебната 2025/2026 година за област Кюстендил, на основание чл. 50, ал. 1, т. 3 от Наредба № 10 от 01.09.2016 г. за организация на дейностите в училищното образование, РУО - Кюстендил предоставя информация, за работодателите и представителните организации на работодателите от област Кюстендил, за възможността да направят заявки, за прием на ученици в VIII клас, за обучение по защитени специалности от професии, специалности от професии с доказан текущ или прогнозиран недостиг от специалисти на пазара на труда и други търсени на пазара на труда професии и специалности от професии.

Училища в област Кюстендил, които ще осъществяват държавен план-прием по чл. 142, ал. 3, т. 1 от ЗПУО за учебната 2025/2026 година

Образци на заявления от работодатели за осъществяване на държавен прием по професии и специалности (Приложение 3а и Приложение 3б)

Предстоящо

Подкрепяме електронното обучение

Digit Pack baner

 

Елена Милинова, ученичка от 10 клас в ПГ „Христо Ботев“, гр. Дупница, и нейната учителка по физика и астрономия, Силвия Боянова, взеха участие в първия международен майсторски клас на ЦЕРН в България, който се проведе във Физически факултет на СУ „Св. Кл. Охридски“. Заедно с още 68 ученици от цялата страна тя бe поставена в ролята на млад учен от ЦЕРН.
Участвайки в събитието, учениците разбраха как и какво изследват физиците на елементарните частици. След уводни лекции по теория на елементарните частици, описание на детектора на CMS и обяснения за методиката на изследванията, учениците бяха разделени по групи. Всяка група получи извадка от реални данни за 100 събития на сблъсъци на протони, която е получена от колайдера, и анализира тези данни, за да види какви частици са се получили, т.е. учениците направиха сами оценката на данните от експеримента CMS на големия адронен ускорител на частици LHC в CERN, Женева. В края на деня получените резултати бяха обсъдени на видеоконференция с учени от ЦЕРН и с ученици от Белград, Нови Сад, Лион и Истанбул на английски език, както в истинска научна колаборация.


С гордост може да се каже, че групата на Елена Милинова и Мария Тодорова, ученичка от ПМГ – Кюстендил, успя да установи получаването на 10 Хигс бозона.
„Очарована съм от отношението и постиженията на българските учени от ЦЕРН. Смятам, че тези лекции и упражнения предоставят на ученици от най-различна възраст възможност да се запознаят с нещо толкова удивително като CMS и LHC. Даде ни се възможност да изживеем един ден на учен от ЦЕРН и да открием Хигс-бозон. Аз смятам, че това трябва да стане ежегодно, за да могат и други ученици да се докоснат до магията на ЦЕРН“, казва Елена Милинова.
В събитието участваха проф. Леандър Литов, проф. Бойка Анева, Милена Мишева, Румяна Хаджийска, Венелин Кожухаров и Борислав Павлов – учени от СУ „Св. Климент Охридски“, БАН и ЦЕРН.