Актуално

УВАЖАЕМИ Г-ЖИ И Г-ДА,

 Управляващият орган на Програма „Образование“ 2021-2027 г. (УО на ПО), съгласно изискванията на чл. 26, ал. 4 от Закона за управление на средствата от Европейските фондове при споделено управление, публикува за обществено обсъждане проект на Насоки за кандидатстване по процедура чрез подбор на проектни предложения BG05SFPR001-3.008 „Развитие на дуалната система на обучение в ПОО (чрез подбор)“ по Приоритет 3 „Връзка на образованието с пазара на труда“ на ПО. Целта на процедурата е подобряване на качеството, приложимостта и ефективността на професионалното образование и обучение в съответствие с потребностите на пазара на труда и специфичните териториални характеристики.

Прочети още...

Предстоящо

УВАЖАЕМИ Г-ЖИ И Г-ДА,

Във връзка с положителна резолюция на Доклад с вх. № 80-276/07.03.2025 г. от г-н Красимир Вълчев, министър на образованието и науката, Ви предоставям следната информация:

Управляващият орган на Програма „Образование“ 2021-2027 г. (УО на ПО), съгласно изискванията на чл. 26, ал. 4 от Закона за управление на средствата от Европейските фондове при споделено управление, публикува за обществено обсъждане проект на Насоки за кандидатстване по процедура чрез подбор на проектни предложения BG05SFPR001-1.008 „Комплексни програми на общинско ниво за десегрегация на училищата, превенция на вторичната сегрегация и против дискриминацията (чрез подбор)“ по Приоритет 1 „Приобщаващо образование и образователна интеграция“ на ПО. Целта на процедурата е насърчаване процеса на образователна десегрегация и превенция за недопускане на вторична сегрегация.

Прочети още...

Подкрепяме електронното обучение

Digit Pack baner

 

Седмицата на четенето в СУ „Св. Паисий Хилендарски“, град Дупница беше цветна, забавна, интересна и пъстра като детска книжка. Премина неусетно, защото мероприятията бяха много, а учениците се включиха с ентусиазъм във всяко едно от тях.
На 22.10.2018 г. бе открита Националната седмица на четенето в училищната библиотека, където ученици от I – IV клас в групите от ЦДО четоха любими детски произведения. Проведе се и състезанието „Най-добрият разказвач на приказки“.
Вторият ден премина под мотото „Моята любима книга“ и „Моят любим автор“ – проект на учениците I – IV клас. В групите по чужди езици (VIII – XII клас) бе реализирана и инициативата „Ние четем на чужд език – английски, испански, руски, немски“.
Актовата зала на училището събра четвъртокласниците, които се срещнаха с поетесата Ира Димитрова. Тя представи свои стихове и ги провокира учениците да четат и рисуват, да коментират и сами да творят.


Учениците се включиха в Маратон на четенето в двете училищни библиотеки, на двора, в класните стаи. В часовете за занимания по интереси (V- VII клас ЦДО) бе изработена книжка с любими стихотворения, посветени на народните будители. В библиотеката се проведе беседа на тема „Литературата – изкуство или наука?“ с учениците от гимназиален етап. Седмокласните участваха в дискусия „Чудото на Ботевото слово“.
Информационна среща с родители и подкрепа на ученици, които имат проблеми с езиковото развитие проведе логопеда г-жа М. Данаилова. Тя изготви кът с материали за терапевтичните занимания с деца с комуникативен проблем. Обясни ползите от четенето за говорното и езиковото развитие на учениците, за изграждането на увереност и самочувствие у тях.
Кулминацията в Националната седмица на четенето бе приказният карнавал, организиран от петокласниците като подарък за най-малките ученици в училището – първокласниците. Направени бяха драматизации по приказките „Дядо вади ряпа“, „Пепеляшка“ и други. Герои, преоблечени като Пипи Дългото чорапче, Томи, Аника и Карсон, разказваха любими истории.