Актуално

Дейности по изготвяне на предложението за държавен план-прием за учебната 2025/2026 година за област Кюстендил

Във връзка с изготвяне на предложението за държавен план-прием за учебната 2025/2026 година за област Кюстендил, на основание чл. 50, ал. 1, т. 3 от Наредба № 10 от 01.09.2016 г. за организация на дейностите в училищното образование, РУО - Кюстендил предоставя информация, за работодателите и представителните организации на работодателите от област Кюстендил, за възможността да направят заявки, за прием на ученици в VIII клас, за обучение по защитени специалности от професии, специалности от професии с доказан текущ или прогнозиран недостиг от специалисти на пазара на труда и други търсени на пазара на труда професии и специалности от професии.

Училища в област Кюстендил, които ще осъществяват държавен план-прием по чл. 142, ал. 3, т. 1 от ЗПУО за учебната 2025/2026 година

ЗАЯВКА за държавен план-прием на ученици в VIII клас за обучение по специалности от професии за учебната 2025/2026 година

Предстоящо

Обществено обсъждане на проекти на Методология и критерии за подбор на пет операции по Програма „Образование“ 2021-2027 г.

Във връзка с планираните процедури по Програма „Образование“ 2021-2027 г. (ПО), Управляващият орган публикува за обществено обсъждане проекти на Методология и критерии за подбор на пет операции, които ще се реализират чрез процедури за подбор на проектни предложения:

  • „Комплексни програми на общинско ниво за десегрегация на училищата, превенция на вторичната сегрегация и против дискриминацията (чрез подбор)“;
  • „Ограмотяване на възрастни (чрез подбор)“;
  • „Създаване на условия за достъп до образование чрез преодоляване на демографски, социални и културни бариери (допълващо финансиране на подхода ВОМР)“.
  • „Развитие на дуалната система на обучение в ПОО“ (чрез подбор);
  • „Достъп на уязвими групи и непедагогически персонал до висше образование“.
Прочети още...

Подкрепяме електронното обучение

Digit Pack baner

 

Пето ОУ „Хр.Ботев“, град Кюстендил, е сред първите иновативни училища в България. Вече 2 години успушно се прилагат иновативни методи на преподаване и интерактивни подходи в обучението. Насърчава се развитието на обучението по науки в училище, интереса и изследователските компетентности на учениците. Важно място заема изследователския подход в обучението. Иновативните идеи за подобряване на обучението по науки в училище и научната подготовка на учениците се реализират чрез работа в различни извънкласни и извънучилищни форми и дейности. За успеха на иновацията допринасят партньорството между училището и образователни институции – БАН, Природонаучен музей, ЛТУ, БФ „Биоразнообразие“, Община Кюстендил, РБ „Ем.Попдимитров“, РЗИ и др.

Сформирани са екипи за работа от учители/ученици от училището и представители/ментори от институциите. Като тази година има и сформиран екип за съвместна дейност между Д. Георгиева /начален учител/ и Хосе Луис Олмо /Испания/. Те работят със своите ученици по два проекта: „Качествени и здравословни храни и води“- научно - изследвателска дейност и „Храна за астронавти“ – подготовка, преработка и опаковане на храни за астронавти. На базата на стари, традиционни български и испански методи, екипът на проекта разработи повече методи за подготовка и съхранение чрез въвеждане на нови технологии, които включват различни методи за сушене на храна. Проектът провокира интереса и желанието на учениците да търсят нови технологични методи за обработка и съхранение.
До този момент информацията между участниците се обменяше чрез интернет. Днес г-жа Георгиева се завърна от Испания, където заедно със своя колега споделиха и обобщиха работата на двете образователни институции и подготвиха участието си със съвместния проект на Международния фестивал „Наука на сцената“ в Португалия през м.октомври 2019г.
Проектът ще бъде представен пред 450 преподаватели от училища и институти от 30 европейски държави и е първият български проект, разработен и реализиран с представители на друга европейска държава, представен на Международния фестивал.