Маргарита Сапунджиева е учител новатор, истинско доказателство за необходимостта от учене през целия живот. Тя работи в СУ „Св. Паисий Хилендарски“, град Дупница – училище, което осъществява прием с ранно чуждоезиково обучение от I клас и интензивно изучаване на чужд език след завършен VII клас. Преди няколко години получава „бойната задача“ да научи испански, за да бъде учител предметник и да преподава история и география и на испански език.
„Аз преподавам история и цивилизации и география и икономика на испански език в паралелките, които изучават този чужд език като първи – казва Сапунджиева. – Наскоро завърших обучението си по испански по програма „Еуропроф“. То продължи 4 години. Предизвикателството бе голямо, но успях да защитя ниво В2 и това ми дава правото да преподавам на испански. Много упорито се занимавах през тези години, балансирайки между работа, обучение и семейство, и добрият резултат е налице.“
Налага ѝ се всеки път да готви уроците, тъй като учебници по история и география на испански език, адаптирани или преведени по новата учебна програма, няма.
„Винаги съм знаела, че ще бъда учителка, и винаги съм искала да работя само като учителка – категорична е Маргарита Сапунджиева. – Тук, в СУ „Св. Паисий Хилендарски“, съм от 2000 г. Включвам учениците в разнообразни инициативи, защото смятам, че неформалното образование им отваря врати, показва им на какво са способни. И когато има резултат, когато учениците спечелят конкурс или направят свое изследване, е много приятно.“
От няколко години Маргарита Сапунджиева ръководи клуб „Историка“ в училището. Неговото основаване е свързано с инициативата на президента Росен Плевнелиев „Осинови паметник“. Учениците ѝ тогава осиновяват паметната плоча на ген. Георги Тодоров – ръководител на Седма рилска дивизия, който е бил изключителен военен, достоен българин, почетен гражданин на Дупница. Тогавашните ученици проучват фамилията на семейство Балан, която се оказва много интересна. Семейството му се преселва от Бесарабия, имал е четирима братя и всеки един от тях е оставил името си в историята на България. С изготвените по темата реферати учениците Георги Йорданов и Ясен Стоилов участват в Националната конференция в Кърджали, където печелят второ място. Интересна за учениците е и срещата с Крум Чивиев – автор на книгата „Генералът легенда“.
Следващата стъпка е идеята на учениците от клуб „Историка“ да направят проект за паметник на воинската слава в града. Той е обоснован много добре от Лора Антова, дава му се широка гласност и получава подкрепа и одобрение от различни обществени групи в Дупница. Но самото изграждане се оказва доста сложно и паметникът все още очаква своята реализация.
„Много се гордея с това, че от едно проучване за генерал Тодоров се стигна до проект за паметник – подчертава преподавателката. – Искахме той да бъде изграден в двора на църквата „Св. Георги“, която е най-голямата в града. Надяваме се проектът да се осъществи.“
Миналата година учениците насочват своето внимание към възрожденска Дупница. Обект на тяхното изследване е Димитър Бисеров Околията, основател на дупнишкото читалище, за което се смята, че може би е четвъртото в България – най-ранна година, в която то е споменато, е 1858, затова се предполага, че тогава е и основано. Ученическите разработки са представени на симпозиум в Самоков пред учени, участници в XII международни Царшишманови дни, организирани от Асоциацията по антропология, етнография и фолклор „Онгъл“.
През изминалата учебна година преподавателката и нейните възпитаници работят активно по Международната програма за училища посланици за Европейския парламент, успешно завоюват приза за училище посланик на ЕП. Методи Мутафчийски посещава ЕП в Брюксел, като част от екипа на „Европейско междучасие“. Учениците се включват и в програмата „Кариерна ракета“ за равнопоставеност между момичетата и момчетата при избора на професия. За пета поредна година училището се включва и в инициативата на УНИЦЕФ „Най-големият урок на света“, обсъждайки целите на устойчивото развитие.
„Опитвам се да прилагам новите методи, научени при многобройните обучения, на които съм присъствала – казва Маргарита Сапунджиева. – Последния любим за учениците метод нарекохме „Референдум“, тъй като при зададен въпрос те трябва аргументирано да обосноват своя отговор. Много полезен метод е и създаването на мисловни карти, които провокират уменията за работа в екип.“
Зина Соколова