Актуално

Дейности по изготвяне на предложението за държавен план-прием за учебната 2025/2026 година за област Кюстендил

Във връзка с изготвяне на предложението за държавен план-прием за учебната 2025/2026 година за област Кюстендил, на основание чл. 50, ал. 1, т. 3 от Наредба № 10 от 01.09.2016 г. за организация на дейностите в училищното образование, РУО - Кюстендил предоставя информация, за работодателите и представителните организации на работодателите от област Кюстендил, за възможността да направят заявки, за прием на ученици в VIII клас, за обучение по защитени специалности от професии, специалности от професии с доказан текущ или прогнозиран недостиг от специалисти на пазара на труда и други търсени на пазара на труда професии и специалности от професии.

Училища в област Кюстендил, които ще осъществяват държавен план-прием по чл. 142, ал. 3, т. 1 от ЗПУО за учебната 2025/2026 година

Образци на заявления от работодатели за осъществяване на държавен прием по професии и специалности (Приложение 3а и Приложение 3б)

Предстоящо

Подкрепяме електронното обучение

Digit Pack baner

 

На 25 ноември 2019 г. в Регионално управление на образованието – Кюстендил се събраха представители на различни заинтересовани страни, за да създадат областна координационна група за учене през целия живот.
Създаването на областни координационни групи за учене през целия живот е съществена част от работната програма на националния координатор за учене на възрастни през приключващия двугодишен програмен период (2018 г. – 2019 г.) от изпълнението на Европейската програма за учене на възрастни.
Първата работна среща на областната координационна група в тази област се откри от г-жа Мая Стойчева-Николова – началник на РУО – Кюстендил.


В състава на Областната координационна група, създадена в Кюстендил, са включени експерти от Областна администрация и Регионално управление на образованието, представители на Община Кюстендил и Община Дупница, директори на професионални, профилирани гимназии и средни училища, в т. ч. и училището към затвора в гр. Бобов дол – СУ ,,Д-р Петър Берон“, учители, представители на Регионална библиотека – Кюстендил и Дирекция ,,Бюро по труда“ – Кюстендил.
След откриване на първата работна среща г-жа Стойчева-Николова информира присъстващите за изпълнение на националните цели, заложени в Националната стратегия за учене през целия живот за периода 2014-2020 г. В последвалата дискусия се откроиха специфични теми, предизвикателства и възможни решения в съответствие със спецификата на областта.
Разискваха се теми, свързани с уязвимите групи и привличането и включването им към дейности за учене. Откроена бе и ролята на неформалното обучение на възрастни, което може да бъде осъществявано в библиотеки и читалища.
На проведената работна среща се популяризира Електронната платформа за учене на възрастни в Европа (EPALE) чрез представяне на съдържателните и функционалните възможности на Платформата и Националната информационна система за учене на възрастни.
Събитието е по Проект № 592041-EPP-1-2017-1-BG-EPPKA3-AL-AGENDA „Националните координатори в изпълнение на Европейската програма за учене на възрастни”, който се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира с подкрепата на Програмата на Европейския съюз в областта на образованието, обучението, младежта и спорта „Еразъм +”.