Актуално

УВАЖАЕМИ Г-ЖИ И Г-ДА,

Във връзка с положителна резолюция на Доклад с вх. № 80-276/07.03.2025 г. от г-н Красимир Вълчев, министър на образованието и науката, Ви предоставяме следната информация:

Управляващият орган на Програма „Образование“ 2021-2027 г. (УО на ПО), съгласно изискванията на чл. 26, ал. 4 от Закона за управление на средствата от Европейските фондове при споделено управление, публикува за обществено обсъждане проект на Насоки за кандидатстване по процедура чрез подбор на проектни предложения BG05SFPR001-1.007 „Ограмотяване на възрастни (чрез подбор)“ по Приоритет 1 „Приобщаващо образование и образователна интеграция“ на ПО. Целта на процедурата е подкрепа на уязвими групи за социално включване чрез осигуряване на достъп до образование и обучение за по-добра реализация на пазара на труда.

Прочети още...

Предстоящо

УВАЖАЕМИ Г-ЖИ И Г-ДА,

Във връзка с положителна резолюция на Доклад с вх. № 80-276/07.03.2025 г. от г-н Красимир Вълчев, министър на образованието и науката, Ви предоставям следната информация:

Управляващият орган на Програма „Образование“ 2021-2027 г. (УО на ПО), съгласно изискванията на чл. 26, ал. 4 от Закона за управление на средствата от Европейските фондове при споделено управление, публикува за обществено обсъждане проект на Насоки за кандидатстване по процедура чрез подбор на проектни предложения BG05SFPR001-1.008 „Комплексни програми на общинско ниво за десегрегация на училищата, превенция на вторичната сегрегация и против дискриминацията (чрез подбор)“ по Приоритет 1 „Приобщаващо образование и образователна интеграция“ на ПО. Целта на процедурата е насърчаване процеса на образователна десегрегация и превенция за недопускане на вторична сегрегация.

Прочети още...

Подкрепяме електронното обучение

Digit Pack baner

 

Алея на випуските краси ПГ „Акад. С. П. Корольов“ в Дупница

Диляна КОЧЕВА

DupnicaKorAlea

През 2012 г. в Професионалната гимназия „Акад. С. П. Корольов“ в Дупница поставят началото на една прекрасна традиция – всеки випуск в деня на изпращането си посажда дърво в двора на училището си. „Миналата година, заради пандемията, изпращането на абитуриентите се проведе при строго спазване на противоепидемичните мерки и в присъствието само на дванадесетокласниците“, разказва директорката Елена Костадинова. Въпреки това и випуск 2020 посажда своето дърво и оставя своята следа в историята на любимото школо. Сега тази прекрасна малка горичка се е превърнала в място, където се срещат след години бившите съученици.

„Най-важното в нашата работа е да стимулираме учениците да използват професията си и в живота“, казва директорката. В гимназията в дневна форма учат 295 ученици в 14 паралелки. Специалностите, които се изучават там, са четири – „Икономическа информатика“ с разширено изучаване на английски език“, „Електрообзавеждане на производството“, „Топлотехника – топлинна, климатична, вентилационна и хладилна“, и най-новата, която се предлага от вече две години – „Машини и съоръжения в химическата и хранително-вкусовата промишленост“. През новата учебна година дуална форма ще има в три от четирите специалности.

„Първата специалност, в която направихме прием в дуална форма, е за професията „Техник на енергийни съоръжения и инсталации“. На тези ученици им предстои през следващата учебна година да започнат практиката си в XI клас. Половината от паралелката ще бъдат в „Балкан фарма АД“, а другата половина – в ТЕЦ „Бобовдол“. Имаме сключени споразумения за провеждането на учебно-производствена практика в тези две фирми“, обяснява Костадинова. Единствено при „Икономическата информатика“ няма как да направят дуално обучение. Причината за това е, че в общината няма достатъчно на брой фирми в ИТ сектора.

В професионалната гимназия почитат традициите. Опитват се не само да обучават учениците, но и да възпитават у тях ценности, които да ги превърнат в достойни личности. Училището им носи името на съветския учен и конструктор в областта на ракетната и космическата техника – Сергей Корольов. Ръководството на школото поддържа връзка с дъщерята на своя патрон – проф. Наталия Корольова. За съжаление, последната им среща е била през 2011 г., когато тя е била официален гост, заедно с цялото си семейство по време на честването на патронния празник на училището. „Поддържаме постоянна връзка, на 5 години правим чествания по повод годишнини. По всякакъв начин се опитваме да поддържаме училищния живот динамичен“, казва директорката.

Около 50% от учениците им са включени в клубовете за занимания по интереси. Групите в училището са шест и седем по проект „Подкрепа за успех“, а областите много разнообразни – математика, чужд език (руски или английски), биология и здравно образование. „Участието в извънкласните занимания се отразява добре. Правейки в края на всяка учебна година равносметка, виждаме, че това е полезно за учениците, защото успехът им се повишава. Освен това се ангажират с интересни за тях дейности извън задължителната учебна програма“, допълва моята събеседничка. Спомня си как преди години са имали многобройни успешни изяви както на театралната сцена, така и на спортното поле.

Освен извънкласните дейности в професионалната гимназия редовно се организират и вътрешни състезания. „За да стимулираме учениците от по-малките класове, правим състезания по професия“, казва директорката.

Няма година, в която да не са стигнали до националния кръг и на състезанието по електроенергетика „Стани стипендиант на ЧЕЗ“, което се провежда под егидата на МОН. Преди три години дори печелят първото място.

Гимназията разполага с модерни чисто нови работилници – две по електротехника и две по топлотехника. Средствата за оборудването им са осигурени по проекта „Модернизация на професионалното образование“ и от бюджета на училището. Сега предстои и дългоочакван ремонт на гимназията. Преди 5 години са кандидатствали по ОП „Региони в растеж“ и са одобрени. Проектът е готов, а строителните дейности започват през пролетта. Обновяването е на стойност над 1 млн. лв., като ще включва саниране на сградата, подмяна на покрива, ремонт на тоалетни, цялостна реновация на учебния корпус и физкултурния салон. „Очакваме го от толкова време и дай Боже, през септември новата учебна година да посрещнем в нова и обновена среда“, завършва Костадинова.