Актуално

Дейности по изготвяне на предложението за държавен план-прием за учебната 2025/2026 година за област Кюстендил

Във връзка с изготвяне на предложението за държавен план-прием за учебната 2025/2026 година за област Кюстендил, на основание чл. 50, ал. 1, т. 3 от Наредба № 10 от 01.09.2016 г. за организация на дейностите в училищното образование, РУО - Кюстендил предоставя информация, за работодателите и представителните организации на работодателите от област Кюстендил, за възможността да направят заявки, за прием на ученици в VIII клас, за обучение по защитени специалности от професии, специалности от професии с доказан текущ или прогнозиран недостиг от специалисти на пазара на труда и други търсени на пазара на труда професии и специалности от професии.

Училища в област Кюстендил, които ще осъществяват държавен план-прием по чл. 142, ал. 3, т. 1 от ЗПУО за учебната 2025/2026 година

ЗАЯВКА за държавен план-прием на ученици в VIII клас за обучение по специалности от професии за учебната 2025/2026 година

Предстоящо

Обществено обсъждане на проекти на Методология и критерии за подбор на пет операции по Програма „Образование“ 2021-2027 г.

Във връзка с планираните процедури по Програма „Образование“ 2021-2027 г. (ПО), Управляващият орган публикува за обществено обсъждане проекти на Методология и критерии за подбор на пет операции, които ще се реализират чрез процедури за подбор на проектни предложения:

  • „Комплексни програми на общинско ниво за десегрегация на училищата, превенция на вторичната сегрегация и против дискриминацията (чрез подбор)“;
  • „Ограмотяване на възрастни (чрез подбор)“;
  • „Създаване на условия за достъп до образование чрез преодоляване на демографски, социални и културни бариери (допълващо финансиране на подхода ВОМР)“.
  • „Развитие на дуалната система на обучение в ПОО“ (чрез подбор);
  • „Достъп на уязвими групи и непедагогически персонал до висше образование“.
Прочети още...

Подкрепяме електронното обучение

Digit Pack baner

 

bydni vecher 1

Ученици от ОУ „Св.Св. Кирил и Методий“ гр. Кюстендил от 3 „е“ клас с ръководител Румяна Зарева и от клуб „Млади възрожденци“ (3 „е“ и 4 „д“ клас) с ръководител Ирина Вучкова, съвместно с фолклорната група на НЧ „Св. Кирил и Методий“ с. Долно село с ръководител Миродинка Василева, реализираха съвместен проект и пресъздадоха народния обичай „Бъдни вечер“.

Учениците проведоха предварителни проучвания за традициите, вярванията и празнуването на „Бъдни вечер“ в родния край. Те разговаряха със своите баби и дядовци, и с тези от село Долно село. Установиха, че празнуването на обичая при българи и роми си прилича.

Всички деца активно и с ентусиазъм, се включиха при подготовката и представянето на „Бъдни вечер“ пред родители и гости. Малките и големите „артисти“ ни потопиха в магията на българския народен обичай. Те „запалиха“ бъдника в огнището, рецитираха стихове, казаха молитви за здраве и берекет, разчупиха питката и видяха своя късмет, посрещнаха коледари, пяха коледни песни..., създадоха вълшебна празнична атмосфера.

В подготовката на празника, активно участие взеха и родителите, като осигуриха автентичен декор, старинни пособия и инструменти, приготвиха традиционните постни ястия за вечерта - питка с късмети, баница с тиква, сърми, боб, жито...

Празникът завърши с вкусна вечеря, от приготвените с любов гозби.

Реализирането на този проект е доказателство, че българският дух е жив във всеки дом, че предаването на обичаите от баби и дядовци на внуци, съхранява и развива традициите, създава чувство на принадлежност към род и родина, на толерантност и уважение в общуването, на вяра в едно по–добро бъдеще – бъдещето на нашите деца.

bydni vecher 6

bydni vecher 5

bydni vecher 4

bydni vecher 3