Актуално

Дейности по изготвяне на предложението за държавен план-прием за учебната 2025/2026 година за област Кюстендил

Във връзка с изготвяне на предложението за държавен план-прием за учебната 2025/2026 година за област Кюстендил, на основание чл. 50, ал. 1, т. 3 от Наредба № 10 от 01.09.2016 г. за организация на дейностите в училищното образование, РУО - Кюстендил предоставя информация, за работодателите и представителните организации на работодателите от област Кюстендил, за възможността да направят заявки, за прием на ученици в VIII клас, за обучение по защитени специалности от професии, специалности от професии с доказан текущ или прогнозиран недостиг от специалисти на пазара на труда и други търсени на пазара на труда професии и специалности от професии.

Училища в област Кюстендил, които ще осъществяват държавен план-прием по чл. 142, ал. 3, т. 1 от ЗПУО за учебната 2025/2026 година

ЗАЯВКА за държавен план-прием на ученици в VIII клас за обучение по специалности от професии за учебната 2025/2026 година

Предстоящо

Обществено обсъждане на проекти на Методология и критерии за подбор на пет операции по Програма „Образование“ 2021-2027 г.

Във връзка с планираните процедури по Програма „Образование“ 2021-2027 г. (ПО), Управляващият орган публикува за обществено обсъждане проекти на Методология и критерии за подбор на пет операции, които ще се реализират чрез процедури за подбор на проектни предложения:

  • „Комплексни програми на общинско ниво за десегрегация на училищата, превенция на вторичната сегрегация и против дискриминацията (чрез подбор)“;
  • „Ограмотяване на възрастни (чрез подбор)“;
  • „Създаване на условия за достъп до образование чрез преодоляване на демографски, социални и културни бариери (допълващо финансиране на подхода ВОМР)“.
  • „Развитие на дуалната система на обучение в ПОО“ (чрез подбор);
  • „Достъп на уязвими групи и непедагогически персонал до висше образование“.
Прочети още...

Подкрепяме електронното обучение

Digit Pack baner

 

На 11 и 12 ноември 2024 г. в Пазарджик се състоя първата научно-практическа конференция на тема „Зелено образование за устойчиво бъдеще“. Събитието, организирано от Общинския координационен съвет на Синдиката на българските учители, Коалиция „Образование за климата“ – Национална група България, Европейската комисия и Община Пазарджик, с подкрепата на Регионалното управление на образованието, събра учители, ученици и представители на различни институции с цел обмен на опит и иновации в екологичното образование.

ZelenoObrazovanieZaUstoichivoBadeshte 1

Акценти от конференцията

По време на конференцията бяха представени 21 ученически проекта, 53 учителски доклада и 21 фотографии, свързани с екологичното образование. Събитието предостави платформа за дискусии и обмяна на успешни практики за интегриране на устойчиви принципи в образователния процес.

ZelenoObrazovanieZaUstoichivoBadeshte 2

Десислава Кирилова – ст. начален учител от Начално училище „Св. Климент Охридски“ - гр. Кюстендил спечели втора награда за най-добра образователна практика в областта на климатичното образование в категория „Начален етап на основната образователна степен, I–IV клас“.

„Нямах никакви очаквания, но тази награда изпълва душата ми с гордост“, сподели отличената начална учителка.

ZelenoObrazovanieZaUstoichivoBadeshte 3

Престижни гости и подкрепа

Сред гостите на конференцията бяха:
Тремьор Дениго, представител на Европейската комисия и секретар на Коалиция „Образование за климата“;
Заместник-министърът на образованието, Емилия Лазарова;
Янка Такева, председател на Синдиката на българските учители;
Областният управител Валентина Кайтазова;
Кметът на Пазарджик Петър Куленски.

Всички те подчертаха значението на зеленото образование за бъдещето на младото поколение и подкрепиха инициативи, които стимулират екологичното съзнание.

ZelenoObrazovanieZaUstoichivoBadeshte 4