Актуално

Дейности по изготвяне на предложението за държавен план-прием за учебната 2025/2026 година за област Кюстендил

Във връзка с изготвяне на предложението за държавен план-прием за учебната 2025/2026 година за област Кюстендил, на основание чл. 50, ал. 1, т. 3 от Наредба № 10 от 01.09.2016 г. за организация на дейностите в училищното образование, РУО - Кюстендил предоставя информация, за работодателите и представителните организации на работодателите от област Кюстендил, за възможността да направят заявки, за прием на ученици в VIII клас, за обучение по защитени специалности от професии, специалности от професии с доказан текущ или прогнозиран недостиг от специалисти на пазара на труда и други търсени на пазара на труда професии и специалности от професии.

Училища в област Кюстендил, които ще осъществяват държавен план-прием по чл. 142, ал. 3, т. 1 от ЗПУО за учебната 2025/2026 година

Образци на заявления от работодатели за осъществяване на държавен прием по професии и специалности (Приложение 3а и Приложение 3б)

Предстоящо

Подкрепяме електронното обучение

Digit Pack baner

 

На 19 март 2016 г. в Руския културно-информационен център в град София се проведе вторият заключителен етап на VІІ-я Национален детски конкурс за рецитатори на руски език „Родом от детството”, посветен на 110-та годишнина от раждането на поетите Агния Барто и Муса Джалил.
Конкурсът се организира от РКИЦ – София с любезното съдействие на Министерството на образованието и науката на Република България.


В него взеха участие ученици от цялата страна, класирани от училищните (клубни) комисии в първия етап на І, ІІ и ІІІ място. Участниците бяха оценявани в две възрастови категории:
- І възрастова група - от 7 до 11 години, по стихове на Агния Барто;
- ІІ възрастова група – от 11 до 16 и над 16 години, по стихове на Муса Джалил.
Конкурсът се проведе от 10 ч. до 15.30 ч. в два етапа при оспорвана конкуренция на участниците. Журито беше съставено от членове на Руския камерен театър при РКИЦ – София.
От СОУ „Св. Паисий Хилендарски”, гр. Дупница в конкурса участваха две ученички от ХІ б клас: Кирилка Атанасова Кирова със стихотворението „Праздник матери” и Мария-Магдалена Иванова Стоянова със стихотворението „Смерть девушки” на Муса Джалил. Представянето и на двете момичета бе изключително емоционално и с високо рецитаторско майсторство. Те получиха грамоти за участие в конкурса. И двете традиционно участват в конкурси на руски език и получават високи награди и отличия.
Кирилка Кирова бе удостоена с най-голямата награда „Гран при” във втората възрастова група, а същата награда за І-ва възрастова група бе връчена на ученик от училището при Руското посолство в България. Това още веднъж подчертава високото ниво на подготовка и участие на нашата ученичка в конкурса. Кирилка получи грамота, статуетка „Гран при” и книгата „Лирика” на Наталия Ерменкова – руска поетеса, живееща и работеща в България. Сред останалите рецитатори на конкурса най-добрите бяха класирани на І-во, ІІ-ро и ІІІ-то място. Бяха раздадени и поощрителни награди.
Носителите на „Гран при” дадоха интервю за отношението си към руския език и руската култура и литература, което ще бъде поместено на сайта на РКИЦ.
За отличната подготовка на участничките в конкурса с грамота беше наградена и Йорданка Зашева – главен учител по руски език в СОУ „Св. Паисий Хилендарски” град Дупница.
През април предстои участието на ученици от училището в Международния конкурс „Заедно в ХХІ век”, организиран от Фондация „Устойчиво развитие за България”, Синдикат на българските учители и с подкрепата на МОН. В този конкурс те участват ежегодно. Да им пожелаем успех!