Актуално

Дейности по изготвяне на предложението за държавен план-прием за учебната 2025/2026 година за област Кюстендил

Във връзка с изготвяне на предложението за държавен план-прием за учебната 2025/2026 година за област Кюстендил, на основание чл. 50, ал. 1, т. 3 от Наредба № 10 от 01.09.2016 г. за организация на дейностите в училищното образование, РУО - Кюстендил предоставя информация, за работодателите и представителните организации на работодателите от област Кюстендил, за възможността да направят заявки, за прием на ученици в VIII клас, за обучение по защитени специалности от професии, специалности от професии с доказан текущ или прогнозиран недостиг от специалисти на пазара на труда и други търсени на пазара на труда професии и специалности от професии.

Училища в област Кюстендил, които ще осъществяват държавен план-прием по чл. 142, ал. 3, т. 1 от ЗПУО за учебната 2025/2026 година

ЗАЯВКА за държавен план-прием на ученици в VIII клас за обучение по специалности от професии за учебната 2025/2026 година

Предстоящо

Обществено обсъждане на проекти на Методология и критерии за подбор на пет операции по Програма „Образование“ 2021-2027 г.

Във връзка с планираните процедури по Програма „Образование“ 2021-2027 г. (ПО), Управляващият орган публикува за обществено обсъждане проекти на Методология и критерии за подбор на пет операции, които ще се реализират чрез процедури за подбор на проектни предложения:

  • „Комплексни програми на общинско ниво за десегрегация на училищата, превенция на вторичната сегрегация и против дискриминацията (чрез подбор)“;
  • „Ограмотяване на възрастни (чрез подбор)“;
  • „Създаване на условия за достъп до образование чрез преодоляване на демографски, социални и културни бариери (допълващо финансиране на подхода ВОМР)“.
  • „Развитие на дуалната система на обучение в ПОО“ (чрез подбор);
  • „Достъп на уязвими групи и непедагогически персонал до висше образование“.
Прочети още...

Подкрепяме електронното обучение

Digit Pack baner

 

Атина Стояникова и Теодора Георгиева от 8 а клас са сред 60-те избрани момичета от цяла България (от 170 кандидатствали) за тазгодишното издание на Лидерска Академия ГЛОУ/ Leadership Academy GLOW. Това лятно езиково приключение се провежда в гр. Велико Търново и е едноседмично преживяване, насочено към насърчаване себеуважението и израстването на младите жени на възраст между 14-18 години, изграждането на лидерски качества, умения за взимане на решения, поставяне на цели, комуникативност, окуражаване на толерантното поведение, а също и осигуряването на информация по проблемите, с които те се срещат днес - трафик на хора, здраве, ХИВ/СПИН, околна среда и доброволческа дейност.

Лидерска академия ГЛОУ се провежда ИЗЦЯЛО НА АНГЛИЙСКИ ЕЗИК и е съвкупност от интерактивни увлекателни дейности: игри, дискусии в големи и малки групи и семинари, срещи с гост - лектори, както и организацията и провеждането на една социално ангажирана кампания (еко-кампании, посещения на социални домове и т.н.).
В процеса на работа чрез интерактивни методи на принципа “връстници обучават връстници” момичетата придобиват нови знания и умения и усъвършенстват вече притежаваните такива. Сред тях са знания и уменията за работа в екип, за планиране, изработка и реализация на кампании, публични презентации и много още. 23 техни връстнички, участвали вече в Лидерска академия ГЛОУ и отличили се със своите изключителни лидерски качества, получават възможността да се завърнат в академията, но вече като обучители, след като преминат предварително тридневен допълнителен обучителен курс по посочените теми.
Сдружение "Момичетата управляват нашия свят" (ГЛОУ) е създадено през 2004 година с цел да отключи пълния потенциал на българските млади момичета и да подпомогне развитието им като бъдещи лидери, които са активни граждани, вземащи информирани решения. ГЛОУ им помага да осъзнаят своите силни и слаби страни, да подобрят уменията за ефективна комуникация, както и уменията си за целеполагане и постигане на поставените цели.
За успешното представяне на ученичките от Езикова гимназия и изготвянето на техните документи заслуга има Милена Замфирова, учител по английски език.