Актуално

Дейности по изготвяне на предложението за държавен план-прием за учебната 2025/2026 година за област Кюстендил

Във връзка с изготвяне на предложението за държавен план-прием за учебната 2025/2026 година за област Кюстендил, на основание чл. 50, ал. 1, т. 3 от Наредба № 10 от 01.09.2016 г. за организация на дейностите в училищното образование, РУО - Кюстендил предоставя информация, за работодателите и представителните организации на работодателите от област Кюстендил, за възможността да направят заявки, за прием на ученици в VIII клас, за обучение по защитени специалности от професии, специалности от професии с доказан текущ или прогнозиран недостиг от специалисти на пазара на труда и други търсени на пазара на труда професии и специалности от професии.

Училища в област Кюстендил, които ще осъществяват държавен план-прием по чл. 142, ал. 3, т. 1 от ЗПУО за учебната 2025/2026 година

ЗАЯВКА за държавен план-прием на ученици в VIII клас за обучение по специалности от професии за учебната 2025/2026 година

Предстоящо

Обществено обсъждане на проекти на Методология и критерии за подбор на пет операции по Програма „Образование“ 2021-2027 г.

Във връзка с планираните процедури по Програма „Образование“ 2021-2027 г. (ПО), Управляващият орган публикува за обществено обсъждане проекти на Методология и критерии за подбор на пет операции, които ще се реализират чрез процедури за подбор на проектни предложения:

  • „Комплексни програми на общинско ниво за десегрегация на училищата, превенция на вторичната сегрегация и против дискриминацията (чрез подбор)“;
  • „Ограмотяване на възрастни (чрез подбор)“;
  • „Създаване на условия за достъп до образование чрез преодоляване на демографски, социални и културни бариери (допълващо финансиране на подхода ВОМР)“.
  • „Развитие на дуалната система на обучение в ПОО“ (чрез подбор);
  • „Достъп на уязвими групи и непедагогически персонал до висше образование“.
Прочети още...

Подкрепяме електронното обучение

Digit Pack baner

 

Негово превъзходителство, посланикът на Франция в България, се срещна с учениците на Езикова гимназия. Гости на езиковото училище бяха г-жа Радостина Новакова, началник на РИО-Кюстендил, и г-н Василев, зам.-кмет на Община Кюстендил. Посрещането с традиционните ритуални действия-питка и мед, емблематичната песен „Излел е Делю хайдутин” в изпълнение на Елита Георгиева от 11 а клас и танцовият етюд, изпълен от трупа към училището, създаде атмосфера на гостоприемство и дружелюбие. Директорът на Езикова гимназия, Иванка Янкова, представи визитката на училището от създаването до днес, като постави акцент върху летописното присъствие на изучаването на френския език в гимназията. Тя откри дискусията между посланика и учениците, която премина в сърдечен тон.

Бе обсъдено мястото на френския език в европейското езиково семейство и популяризирането му в Кюстендил.Учениците обясниха своите мотиви за избрания от тях чужд език, като проявиха интерес и към специалностите, предпочитани от младите хора във Франция. В края на срещата с посланика г-жа Янкова изрази благодарността си за оказаната висока чест с реклбамен подарък- сувенир за родния ни град. Накрая директорът на училището изказа надеждата си, че ще продължи контактът с посолството на Франция в перспективите на едно ползотворно сътрудничество, което да поддържа интереса към френската култура и френския език в Кюстендил. Езикова гимназия няма граници в своята комуникация с големия свят, това е предпоставка за бъдещи срещи и възобновени традиции, защото няма по-въздействаща връзка от тази в най- универсалната сфера – образование и изкуство!