Актуално

УВАЖАЕМИ Г-ЖИ И Г-ДА,

Във връзка с положителна резолюция на Доклад с вх. № 80-276/07.03.2025 г. от г-н Красимир Вълчев, министър на образованието и науката, Ви предоставяме следната информация:

Управляващият орган на Програма „Образование“ 2021-2027 г. (УО на ПО), съгласно изискванията на чл. 26, ал. 4 от Закона за управление на средствата от Европейските фондове при споделено управление, публикува за обществено обсъждане проект на Насоки за кандидатстване по процедура чрез подбор на проектни предложения BG05SFPR001-1.007 „Ограмотяване на възрастни (чрез подбор)“ по Приоритет 1 „Приобщаващо образование и образователна интеграция“ на ПО. Целта на процедурата е подкрепа на уязвими групи за социално включване чрез осигуряване на достъп до образование и обучение за по-добра реализация на пазара на труда.

Прочети още...

Предстоящо

УВАЖАЕМИ Г-ЖИ И Г-ДА,

Във връзка с положителна резолюция на Доклад с вх. № 80-276/07.03.2025 г. от г-н Красимир Вълчев, министър на образованието и науката, Ви предоставям следната информация:

Управляващият орган на Програма „Образование“ 2021-2027 г. (УО на ПО), съгласно изискванията на чл. 26, ал. 4 от Закона за управление на средствата от Европейските фондове при споделено управление, публикува за обществено обсъждане проект на Насоки за кандидатстване по процедура чрез подбор на проектни предложения BG05SFPR001-1.008 „Комплексни програми на общинско ниво за десегрегация на училищата, превенция на вторичната сегрегация и против дискриминацията (чрез подбор)“ по Приоритет 1 „Приобщаващо образование и образователна интеграция“ на ПО. Целта на процедурата е насърчаване процеса на образователна десегрегация и превенция за недопускане на вторична сегрегация.

Прочети още...

Подкрепяме електронното обучение

Digit Pack baner

 

Във връзка с Националния план за действие в изпълнение на Националната стратегия за насърчаване и повишаване на грамотността и на основание писмо на заместник-министъра на образованието и науката Диян Стаматов и писмо на началника на РУО – Кюстендил Радостина Новакова за втора поредна година в детските градини и училищата на територията на област Кюстендил бе организирана и проведена Национална седмица на четенето в периода от 10 до 14 октомври. Освен предложените водещи дейности за всеки от дните на седмицата в примерната програма на Министерството на образованието и науката, бяха организирани и реализирани и много други, тематично свързани с четенето и грамотността. Участието на родителите и местни публични личности имаше съществено значение при осъществяването на някои от инициативите.


Националната седмица на четенето влезе през широко отворените врати на детските градини и училищата. Различните възрасти определиха и разнообразието в проявите. Състезания по четене и езикова грамотност, публични четения, гостувания на приказни герои в детските градини, много инициативи за подаряване и размяна на книги, създаване на класни библиотеки, представяне на авторски текстове на ученици са само част от реализираните прояви. Организирани бяха и дискусии във връзка с проблемите на четенето и грамотността, потърсени бяха гладните точки на учители, родители и ученици.
Седмицата на четенето приключи, но остана прекрасното усещане за пълноценното общуване с книгата, остана преживяването на всеки един ден – различен, носещ повече духовна светлина и радост, удовлетвореност и надежда, че децата ни ще останат в план на хубавата книга, защото са докоснати от магията на писаното слово и са усетили неговата ценност. Защото децата, които четат, които са творци, един ден ще бъдат хора, които мислят, които притежават благородство и интелект.