Актуално

Дейности по изготвяне на предложението за държавен план-прием за учебната 2025/2026 година за област Кюстендил

Във връзка с изготвяне на предложението за държавен план-прием за учебната 2025/2026 година за област Кюстендил, на основание чл. 50, ал. 1, т. 3 от Наредба № 10 от 01.09.2016 г. за организация на дейностите в училищното образование, РУО - Кюстендил предоставя информация, за работодателите и представителните организации на работодателите от област Кюстендил, за възможността да направят заявки, за прием на ученици в VIII клас, за обучение по защитени специалности от професии, специалности от професии с доказан текущ или прогнозиран недостиг от специалисти на пазара на труда и други търсени на пазара на труда професии и специалности от професии.

Училища в област Кюстендил, които ще осъществяват държавен план-прием по чл. 142, ал. 3, т. 1 от ЗПУО за учебната 2025/2026 година

ЗАЯВКА за държавен план-прием на ученици в VIII клас за обучение по специалности от професии за учебната 2025/2026 година

Предстоящо

Обществено обсъждане на проекти на Методология и критерии за подбор на пет операции по Програма „Образование“ 2021-2027 г.

Във връзка с планираните процедури по Програма „Образование“ 2021-2027 г. (ПО), Управляващият орган публикува за обществено обсъждане проекти на Методология и критерии за подбор на пет операции, които ще се реализират чрез процедури за подбор на проектни предложения:

  • „Комплексни програми на общинско ниво за десегрегация на училищата, превенция на вторичната сегрегация и против дискриминацията (чрез подбор)“;
  • „Ограмотяване на възрастни (чрез подбор)“;
  • „Създаване на условия за достъп до образование чрез преодоляване на демографски, социални и културни бариери (допълващо финансиране на подхода ВОМР)“.
  • „Развитие на дуалната система на обучение в ПОО“ (чрез подбор);
  • „Достъп на уязвими групи и непедагогически персонал до висше образование“.
Прочети още...

Подкрепяме електронното обучение

Digit Pack baner

 

Във връзка с Националния план за действие в изпълнение на Националната стратегия за насърчаване и повишаване на грамотността и на основание писмо на заместник-министъра на образованието и науката Диян Стаматов и писмо на началника на РУО – Кюстендил Радостина Новакова за втора поредна година в детските градини и училищата на територията на област Кюстендил бе организирана и проведена Национална седмица на четенето в периода от 10 до 14 октомври. Освен предложените водещи дейности за всеки от дните на седмицата в примерната програма на Министерството на образованието и науката, бяха организирани и реализирани и много други, тематично свързани с четенето и грамотността. Участието на родителите и местни публични личности имаше съществено значение при осъществяването на някои от инициативите.


Националната седмица на четенето влезе през широко отворените врати на детските градини и училищата. Различните възрасти определиха и разнообразието в проявите. Състезания по четене и езикова грамотност, публични четения, гостувания на приказни герои в детските градини, много инициативи за подаряване и размяна на книги, създаване на класни библиотеки, представяне на авторски текстове на ученици са само част от реализираните прояви. Организирани бяха и дискусии във връзка с проблемите на четенето и грамотността, потърсени бяха гладните точки на учители, родители и ученици.
Седмицата на четенето приключи, но остана прекрасното усещане за пълноценното общуване с книгата, остана преживяването на всеки един ден – различен, носещ повече духовна светлина и радост, удовлетвореност и надежда, че децата ни ще останат в план на хубавата книга, защото са докоснати от магията на писаното слово и са усетили неговата ценност. Защото децата, които четат, които са творци, един ден ще бъдат хора, които мислят, които притежават благородство и интелект.